LT EN
Slaptažodžio priminimas Registracija

Mūsų vartotojai

Straipsniai

2009-08-10 - Artimiausioje ateityje kainų kilimo laukti neverta (MatasM)


Nepaisant kiek pagyvėjusios prekybos ir šiek tiek pagerėjusių lūkesčių, liepos mėnesį vartojimo kainos Lietuvoje sparčiai smuko: mėnesinis VKI smuko 0,8 proc., o metinė infliacija, kaip ir buvo prognozuota, sumažėjo daugiau nei proc. punkto iki 3 proc.

Toks drastiškas kainų smukimas nekelia nuostabos: gamintojai neigiamus metinius kainų pokyčius fiksuoja jau aštuonis mėnesius iš eilės, o liepos mėnesį pramonės produkcija atpigo beveik penktadaliu. Itin didelį spaudimą kainoms turi užsienio rinkos – jose parduodama produkcija buvo apie 28 proc,. pigesnė nei prieš metus, o Lietuvoje parduotos pramonės produkcijos kainos sumenko tik dešimtadaliu.

Vartojimo kainų dinamikoje vis labiau pastebime paslaugų ir prekių kainų „žirkles“: paslaugos per metus vartojimo prekės brango beveik 4 kartus lėčiau nei paslaugos, kurių metinis kainų pokytis siekė net 6,7 proc. Akivaizdu, kad vidinis kainų formavimo mechanizmas yra sutrikęs dėl konkurencijos stokos.

Nors nuo liepos mėnesio gerokai atpigo ir būsto, vandens, elektros dujų ir kito kuro paslaugos (-2,4 proc., palyginti su gegužės mėn.), visgi už jas gyventojams tenka mokėti apie 12 proc. daugiau ne prieš metus.

Ateityje defliacinės tendencijos išliks: Lietuvoje vartojimo kainos ir taip gana pavėluotai reagavo į pasikeitusias rinkos sąlygas (Latvijoje ir, ypatingai, Estijoje kainų mažėjimas įvyko gerokai operatyviau). Kiek pristabdyti kainų mažėjimą gali administraciniai sprendimai (pvz., PVM didinimas), bei pasaulio ekonomikos atsigavimas, kuriam įkandin didėja energijos išteklių, metalų kainos. Intensyvi didžiųjų rinkos žaidėjų refliacija, t.y. ekonomikos skatinimas didinant pinigų pasiūlą ir mažinant mokesčius, palūkanų normas, gali suduoti skaudų smūgį mažoms daug importuojančioms šalims, tokioms kaip Lietuva ir pristabdyti kainų prisitaikymo mechanizmą ateityje. Tačiau dar kurį laiką Lietuvoje vyraus defliacinės nuotaikos.

Jekaterina Rojaka
l.e.p. Ekonominių tyrimų padalinio vadovė
+37068547578Peržiūrų skaičius: 3597
- 5

Apklausa

Kaip keisis būsto kainos didžiuosiuose miestuose 2016?
Kils daugiau nei 5% (0%)
Kils iki 5% (33.33%)
Nesikeis (0%)
Kris iki 5% (33.33%)
Kris daugiau nei 5% (0%)
Neturiu nuomonės (33.33%)

Viso balsavo: 3
Visos apklausos

Dienoraščiai

12-27 11:50 SauleJakim
Juratecity.lt - Nekiln...
05-26 01:56 MatasM
NTzemelapis.lt...
02-06 21:51 MatasM
LNTPA konferencija - a...
01-14 08:43 MatasM
2014 pradžia...
12-11 12:33 MatasM
Naujas verslo centrų b...

(c) UAB "NT spekuliantai"                             Tinklalapio taisyklės Kontaktai

Sprendimas: adme
CMS: easywebmanager