LT EN
Slaptažodžio priminimas Registracija

Mūsų vartotojai

Straipsniai

2009-12-03 - Individualių namų rinka 2007-2009 metais (MatasM)


Apžvelgiant individualių namų rinka pastebimos tendencijos taikytinos visam gyvenamajam sektoriui. Šios rinkos neaplenkė pirkėjų srauto sumažėjimas, perėjimas iš „pardavėjo“ rinkos į „pirkėjų“ rinką ir juo labiau kainų kritimas.

Jei 2007 metais namų kainos po truputėlį stabilizavosi, kai kuriose namų sektoriuose (tai ypač pastebima didmiesčių priemiesčiuose) jos dar augo (5-8%), tai 2008 metais buvo susidurta su ženklia kainų korekcija – sako „Uus Maa Lithuania“ nekilnojamojo turto konsultantė Audronė Kuprionytė. Per visus metus išryškėjo kainų kritimas, kuris siekė nuo apytiksliai 20 iki 30%. Pirmiausia koregavosi namų kainos, beja kaip ir sklypų rinkoje, turinčių mažesnį likvidumą, t.y. kurie turi prastesnį susisiekimą, vietines komunikacijas, yra pastatyti iš žemesnės klasės medžiagų bei senos statybos individualūs namai. 2009 metais tęsiasi kainų kritimas. Pirmąjį ketvirtį kainų kritimas buvo ženkliausias ir siekė iki 15%. Nuo pirmojo antrojo iki ketvirtojo ketvirčio kainos sumažėjo iki 32% (antrojo ketvirčio kainų kritimas siekė apie 8%, o trečiojo ketvirčio kainų kritimas apie 9%). Taigi bendras kainų kritimas siekė net iki 47%. Nors individualių namų pasiūla prasidėjus kainų kritimui ženkliai pradėjo mažėti, nes atsisakyta daug individualių namų naujų projektų vystymo, tačiau kainų kritimo tai nesustabdė.

Taip pat verta paminėti faktą, kad sandorių skaičius nuo pačio piko taško 2007 metais krito apie 4 kartus. Palyginus 2008 metų pirmąjį ketvirtį su 2009 metų pirmuoju ketvirčiu galime matome, kad sandorių skaičius krito apie 2,5 karto. Tačiau pakankamai staigus ir skausmingas sandorių kritimas (kas ir įtakojo didžiausią procentaliai pirmojo ketvirčio kainų kritimą) buvo 2009 metų sausio mėnesį, kada palyginti su 2008 metų gruodžiu sandorių skaičius krito apie 2 kartus. Verta paminėti faktą, jos kiekvienais metais kaip ir visame gyvenamaje sektoriuje vyrauja ryškus sezoniškumas. Net esant pakilimo laikotarpiui žiemos mėnesiai tokie kaip sausis ir vasaris išryškėja kaip blogiausi prekybai nekilnojamuoju turtu. Vidutiniškai sandorių skaičius šiuo laikotarpiu sumažėdavo trečdaliu.

Pasak „Uus Maa Lithuania“ nekilnojamojo turto konsultantės Audronės Kuprionytės: „Peržvelgiant visus paminėtus faktus bei atsižvelgiant į artėjančius sezoniškai nepalankius mėnesius, galima teigti, jog sandorių skaičius tikrai neaugs, kas dar labiau įtakos kainos kritimą. Didesnio atsigavimo žvelgiant labai optimistiškai galime tikėtis 2010 metų pavasarį. Didžiausią įnašą individualių namų rinkos kainų stabilizavimuisi turėtų įnešti menka pasiūla“.Peržiūrų skaičius: 4431
- 3

Komentarai

2009-12-03 12:43
MatasM
Gaunat trejetą už progresą ir tai su avansu :)

1. Kai kalbėjot apie rinką, nereikėjo sumalt individualių namų rinkos su namų valdomis. Galėjot atskirai pakalbėti apie vieną, paskui apie kitą.

2. Sakinių struktūra sudėtinga. Skaičiau visus sakinius po kelis kartus kol įkirsdavau kas kur kaip. O to neturi būti. Turi tekstas skaitytis su daina :)

3. Ten kur kalbėjot apie 2009 metų kainų procentinius pokyčius - labai sumalta, o informacija turėjo būti tikrai naudinga.

4. Sakot, kad nuo 2007 piko apyvarta krito 4 kartais. Čia iki kada? Iki 2008 pradžios, šios dienos, 2009 IIIQ? Nes paskui einančiame sakinyje jau lyginat 2008 IQ, su 2009 IQ. Pasiklydau...

5. Yes - gera info! - "Net esant pakilimo laikotarpiui žiemos mėnesiai tokie kaip sausis ir vasaris išryškėja kaip blogiausi prekybai nekilnojamuoju turtu." - kažkaip galvojau, kad ir gruodis nekoks būna, nes visi atideda savo pirkimus kitiem metam.

Tačiau po to seka "Vidutiniškai sandorių skaičius šiuo laikotarpiu sumažėdavo trečdaliu." - čia su kuo lyginant? Nes per likusius metų mėnesius paklausa nebūna vienoda. Tad gal jūs lyginat su metiniu vidurkiu? 

6. Yes - gera išvada! - "Didesnio atsigavimo žvelgiant labai optimistiškai galime tikėtis 2010 metų pavasarį. Didžiausią įnašą individualių namų rinkos kainų stabilizavimuisi turėtų įnešti menka pasiūla". Tačiau ir čia yra du klausimai:
- kodėl būtent pavasarį, o ne vasarą, ar 2010 rudenį?
- kokia ta pasiūla šiuo metu? Kiek ji kritusi? Nes objektų stabdymas jau kiek rimsta. Išsigalabijo silpniausiai finansiškai besilaikę ir nepamatuotai per stambius objektus plėtoję vystytojai. Kaip laikosi antrinė rinka? Gal kaip ir butų rinkoje, pardavėjai nebesutinka daugiau leisti kainų ir nebepardavinėja savo namų ar žemės sklypų ir taip mažėja pasiūla? Vat Jums būtų jau argumentas dėl mažėjančios pasiūlos :)

Suma sumarum - reikia labai stipriai dirbėti su tekstu, kad jis būtų išdėliotas logiška seka ir skaitytųsi lengvai. Taip pat daugiau argumentų ir atsargiai dėlioti skaičius. O kad nekiltų dviprasmiškų minčių, visada aiškinkite ką su kuo lyginate.

P.S. Aš su taika :)
2009-12-03 17:44
KiauleVoras
Aš prie išsakytų Mato pastabų pridedu dar vieną: neaišku apie ką rašot: ar apie visą Lietuvą, ar apie didmiesčius, ar tik apie Vilnių, o gal apie Kauną ar Panevėžį. Vien dėlto dedu elementarų vienetą!

P.S. Brolis sakė, kad Matas totaliai nusišnekėjo, kad gruodis nekoks mėnuo pardavimams, nes anot jo - kaip tik visi skuba įsigyti iki naujų metų, uždaryti visus galus ir pan., ir kad gruodis būna žymiai geresnis nei sausis ar vasaris, o kartais net kaip lapkritis ar spalis.
2009-12-03 17:59
MatasM
NT įsigyti skuba iki naujųjų metų? Apie kokius galus jis čia šneka? Kieno pardavimus - NT ar kalėdinių prekių? Gal tavo brolis geriau ateina čia su faktais, nes tiesiai per aplinkui gaunasi sugedęs telefonas.

2006 žiema NT sektoriuje buvo aktyvi. Tačiau taip buvo todėl, kad dar vasaros gale prasidėjo ralis, kai po euro neįvedimo kiek stabtelėjusi rinka ir nesulaukusi kainų korekcijos, šovė į viršų.
2007 žiemą - Nuo vasaros galo paklausa pradėjo palaipsniui mažėti ir gruodis neišgelbėjo. Prasidėjo rinkos griūtis.
2008 žiema - jokio atsigavimo, braidom po dugną (paklausos).
2009 žiema - antras mėnuo, kaip mažėja paklausa. Žiūrėsime kas bus gruodžio mėnesį. Aš nesitikiu stebuklo.
2009-12-03 18:23
KiauleVoras
taigi nueik į REDOS apžvalgą (http://www.redos.lt/apzvalgos/2009_III_ketv_apzvalga.pdf), atsiversk 3 psl. ir pasižiūrėk būsto sandorių kreivę - visur po gruodžio - labai staigus sumažėjimas. Gruodžio su sausiu ir vasariu nėra net ką lygint - pats pasižiūrėk.
2009-12-03 19:01
MatasM
Prisikabinta buvo ne prie to :) sakei, kad gruodžio mėn. vyksta aktyvi prekyba. Statistika to nerodo, o kur rodo, tai ten paaiškinau kodėl taip buvo. Spėju brolis šnekėjo ne apie NT.

Anyway, nematau logikos pirkti NT, kai tuoj naujieji, po kurių kompanijos perplanuoja savo strategijas ir kainodarą.
2009-12-03 19:24
KiauleVoras
Tai aišku, kad gruodį vyksta aktyvi prekyba, po kurios (sausį ir vasarį) aktyvumas žymiai nuslūgsta. Kad ir tam pačiam grafike: 2006 gruodis aiškiai didesnis už visus likusius 2006 mėnesius, ir uz pusę 2007 mėnesių, nors matom kad bendras sandorių skaičius 2007 didesnis nei 2006.

2007 gruodis didesnis uz beveik visus 2008 menesius ir beveik trečdaliu didesnis už paskui jį einančius sausį bei vasarį.

2008 gruodis didesnis už visus 2009 mėnesius ir daugiau nei dvigubai didesnis nei po jo einantys sausis ir vasaris.

Todėl aišku, kad gruodis net nepanašus į po jo einančius vasario ir sausio mėnesius. Nors tai pats aktyviausias mėnuo metuose, bet jį prilyginti sausiui ir vasariui, dabar ir mano nuomone, visiškai be ryšio.

2009-12-03 20:04
MatasM
Ech.. bandai nepasiduoti :) gerai!

2006 pradžia - jau bumas buvo įkarštyje, antras bumo etapas nusimatė po to, kai įsivesime EUR'ą. Tačiau didelis keblumas buvo infliacija, kuri buvo bene vienintelė priežastis neraminusi dėl EUR'o įvedimo, t.y. dėl ko galėjome gauti "prakolą". Tad nuo 2006 rinka buvo šiokioje tokioje laukimo būsenoje. Tiksliau tikri vartotojai pirko ir toliau, o spekuliantai kai kurie kiek pristabdė arklius. Galų gale EUR'o neįsivedėm dėl infliacijos neatitikimo - krito NT paklausa. Visi laukė kainų korekcijos. Tačiau po maždaug 3 mėnesių, kai kainų korekcijos nebuvo nei ženklo, rinka šovė į viršų ir važiavo iki 2007 vasaros galo, kai prasidėjo ta jau tikroji NT korekcija. Tad viskas labai logiška, kodėl 2006 gruodis buvo geresnis už visus 2006 mėnesius.

2007 rugpjūtį-rugsėjį prasidėjo staigus paklausos kritimas, kuris tęsiasi iki šiol. Tad vėl gi anksčiau sakytas faktas, kad 2006 gruodis buvo geresnis ir už pusę 2007 mėnesių yra logiškai paaiškinamas dėl rinkos situacijos.

Taigi 2007 08-09 realiai prasidėjo down trendas. 2007 12 buvo prastesnis už visus 2007.

2008 toliau tęsėsi downtrendas dėl jau ekonominės krizės ir pasaulinės NT rinkos griūties. Tad viskas logiškai vėl dėliojasi, kad 2007 12 bus geresnis už 2008 mėnesius. Ir analogiška dainelė 2009, nes tendencijos nesikeitė.

Tad man neburbėkite apie kažkokią geresnę prekybą gruodį :) butai Kalėdoms nedovanojami, ypač šiuo metu.
2009-12-03 21:59
KiauleVoras
Prirašei daug ir įdomių minčių, tačiau nepaneigei elementaraus fakto, užfiksuoto realiais skaičiais, kad gruodį VISADA mažiausiai trečdaliu (o kartais vos ne trigubai) sandorių būna daugiau nei sausį ir vasarį. Todėl gruodis NIEKADA nebuvo panašus nei į sausį, nei į vasarį. Bent jau taip aš matau grafike.
2009-12-03 23:40
MatasM
Vorai - tu žiūri į plikus skaičius neieškodamas priežasčių, kodėl taip atsitiko. Parašiau ilgą isrtoriją kodėl taip buvo, o tau bim bum bam. Tad neturiu ką pridurti :)
2009-12-04 00:31
KiauleVoras
Tai cia ir nieko pridurinet nereikia, tiesiog patvirtinau savo brolio teorija, kad tavo teiginys
"kažkaip galvojau, kad ir gruodis nekoks būna, nes visi atideda savo pirkimus kitiem metam" yra neteisingas, nes daug cia visko prirasei, bet visai neirodei: kad gruodi "visi pirkimus atideda kitiems metams", o as savo ruoztu faktais ir skaiciais irodziau, kad "niekas nieko neatideda, o kaip tik perka", nes kitais metais - is karto po gruodzio, t.y. sausi vasari ir net kova  - sandoriu ryskiai sumazeja.

Kaip pats sakei - kalbekim skaiciais, o pilstykim is tuscio i kiaura :)
2009-12-04 00:54
MatasM
Mes nesusišnekam :) tad gal nebetęskim.
2009-12-04 01:09
KiauleVoras
AHA. Juk visada geriau pasakyti "kad nesusisnekam", nei tiesiog prisipazinti, kad esi neteisus :)
As irgi kai kada tokia taktika naudoju :)))
2009-12-04 01:41
MatasM
Vorai - aiškinu paskutinį kartą - jei žiūrėti vien į skaičius, tai tavo išvada teisinga. Tačiau tam buvo priežastys visos, kad taip atsitiktų ir aš jas išdėsčiau. Tad prognozuojant ateities rezultatus ir būtent gruodžio mėnesio rinkos aktyvumą, aš nesiremčiau dabartiniais istoriniais rezultatais. Na, gal dabar aiškiau :)
2009-12-04 01:56
KiauleVoras
Tai lazinames: jei sausi sandoriu bus daugiau nei gruodi, as menesi nerasysiu i sitra puslapi. O jei - atvirksciai - t.y. gruodi eilini karta sandoriu bus daugiau nei sausi - tu menesi nerasysi, arba as igausiu imuniteta tavo banams nors 12-ai menesiu.
2009-12-04 10:31
MatasM
Jaunas ir karšto būdo :) Jei faktai parodys, kad buvau neteisus - taip ir pasakysiu.
2010-03-02 23:25
KiauleVoras

Ponai ir ponios!

Atėjo laikas paskelbti lažybų rezultatus! Remiantis oficialiais Regstrų centro duomenimis 2010 metų sausį buvo užfiksuoti 989 butų pardavimai, kai tuo tarpu 2009 gruodį: 1404 , t.y. 40 proc. daugiau !!!!! 

http://vz.lt/straipsnis/2010/03/02/Sausio_pardavimus_NT_pardavejai_laiko_teigiamu_zenklu#

Ką gi Matai, tavo eilė vykdyti lažybų sąlygas :) Geriau jau jaunas ir karštas, nei senas, bet...

Apklausa

Kaip keisis būsto kainos didžiuosiuose miestuose 2016?
Kils daugiau nei 5% (0%)
Kils iki 5% (33.33%)
Nesikeis (0%)
Kris iki 5% (33.33%)
Kris daugiau nei 5% (0%)
Neturiu nuomonės (33.33%)

Viso balsavo: 3
Visos apklausos

Dienoraščiai

12-27 11:50 SauleJakim
Juratecity.lt - Nekiln...
05-26 01:56 MatasM
NTzemelapis.lt...
02-06 21:51 MatasM
LNTPA konferencija - a...
01-14 08:43 MatasM
2014 pradžia...
12-11 12:33 MatasM
Naujas verslo centrų b...

(c) UAB "NT spekuliantai"                             Tinklalapio taisyklės Kontaktai

Sprendimas: adme
CMS: easywebmanager