LT EN
Slaptažodžio priminimas Registracija

Mūsų vartotojai

Straipsniai

2009-07-09 - Infliacija: kainų smukimas vartojimo kol kas neskatina (MatasM)


Birželį, trečiąjį mėnesį paeiliui vartojimo kainos Lietuvoje mažėjo. Be to, kainų mažėjimas sustiprėjo: balandį mėnesinis VKI smuko 0,1 proc., gegužę – 0,2 proc., o praėjusį mėnesį defliacija jau siekė 0,3 proc. Metinė infliacija ir vėl sumažėjo visu proc. punktu iki 4,2 proc.

Kainų mažėjimo tendencijos tvirtai įsivyravo ir aplinkinėse rinkose. Latvijoje kainos smuko po 0,5 proc. jau antrą mėnesį iš eilės, o metinė infliacija birželį sulėtėjo iki 3,4 proc. (pernai tuo pačiu laikotarpiu siekė 17,7 proc.). Estija kelis mėnesius fiksuoja neigiamą metinę infliaciją, kuri pirmąjį vasaros mėnesį siekė -0,9 proc. Neigiamą kainų pokytį per metus pirmąjį kartą per pastarąjį dešimtmetį demonstravo ir euro zona.

Akivaizdu, kad Lietuvai taip pat vargu ar pavyktų išvengti metinės defliacijos, kurios galime laukti jau ankstyvą rudenį. Į tai rodo ir jau šešis mėnesius iš eilės mažėjančios gamintojų kainos (be naftos produktų), stagnuojantis vartojimas – jį toliau ribos aukštas nedarbo lygis ir mažėjančios namų ūkio pajamos. Artimiausiu metu proveržio nesimato ir kredito rinkoje. Trumpuoju laikotarpiu kainų smukimą gali kompensuoti didėjantys mokesčiai (ką galėjome pastebėti birželį Estijoje, šiokį tokį sulėtėjimą, veikiausiai, matysime ir Latvijoje liepą), tačiau tai nepakeistų ir dar labiau išryškintų pagrindinę kainų mažėjimo priežastį – stringantį vartojimą.

Tiesa, vasarą kelių ekonominių veiklų atstovai gali sulaukti atokvėpio - su viltimi į ateitį žiūri ir prekybininkai, tikintys, kad mažėjantis kainų spaudimas padės bent kiek atgaivinti vartojimą ir stabilizuoti apyvartas. Kaip ir buvo tikimąsi, paslaugų kainos buvo atsparesnės smukusiam vartojimui, tačiau ir šioje sferoje galime matyti pokyčius (nors ir tik administruojamų kainų grupėse): gerokai atpigo būsto, vandens, elektros, dujų ir kito kuro grupės paslaugos, mažėjo ryšių įkainiai. Visgi, prognozuojame, kad prekių pigimas ir ateityje išliks pagrindiniu kainų mažėjimo veiksniu.

Defliacija yra klastingas reiškinys – patirtis rodo, kad po staigaus kainų smukimo laikotarpio, kainos gali sparčiai kilti ir sutrukdyti ūkio stabilizacijos procesui, sukelti dar vieną vartojimo „bado“ bangą – juk darbo užmokesčio ir gyventojų pajamų korekcijos užtrunka ilgiau. Todėl siekiant išvengti dvigubo „V“ (W) formos ūkio raidos yra itin svarbu stabilizuoti situaciją darbo rinkoje.

Jekaterina Rojaka
Dnb NORD banko vyresnioji analitikė
+37068547578Peržiūrų skaičius: 3790
- 5

Apklausa

Kaip keisis būsto kainos didžiuosiuose miestuose 2016?
Kils daugiau nei 5% (0%)
Kils iki 5% (33.33%)
Nesikeis (0%)
Kris iki 5% (33.33%)
Kris daugiau nei 5% (0%)
Neturiu nuomonės (33.33%)

Viso balsavo: 3
Visos apklausos

Dienoraščiai

12-27 11:50 SauleJakim
Juratecity.lt - Nekiln...
05-26 01:56 MatasM
NTzemelapis.lt...
02-06 21:51 MatasM
LNTPA konferencija - a...
01-14 08:43 MatasM
2014 pradžia...
12-11 12:33 MatasM
Naujas verslo centrų b...

(c) UAB "NT spekuliantai"                             Tinklalapio taisyklės Kontaktai

Sprendimas: adme
CMS: easywebmanager