LT EN
Slaptažodžio priminimas Registracija

Mūsų vartotojai

Straipsniai

2012-05-16 - Kiek už būstą moka didžiųjų miestų gyventojai prestižinėse gatvėse? (MatasM)


Dažnai diskutuojama apie didžiųjų Lietuvos miestų nekilnojamojo turto rinkas kaip atskirus mechanizmus, tačiau retai jos yra lyginamos tarpusavyje. Pagrindinis miesto nekilnojamojo turto rinkos veidas atsiskleidžia iš prestižinėse gatvėse esančio turto pardavimo kainų. Kyla klausimas, kokios yra turto pardavimo kainos skirtinguose miestuose – Vilniuje, Kaune bei Klaipėdoje. Apžvelgiant prestižines vietoves šiuose miestuose, jas tikslinga skirti pagal verčių zonas, t. y. nagrinėjamos tik prestižinės gatvės, esančiose prie Senamiesčio, šalia turistų traukos centrų, tai vietos turinčios istorinę svarbą miestui.

Buvo stebimi ir analizuojami 2010-2011 metais parduotų butų sandoriai šiose verčių zonose, kai butai buvo parduodami tik senos statybos pastatuose, nenagrinėjant naujos statybos gyvenamųjų namų.

Kadangi Vilniaus miestas sulaukia daug užsienio investicijų, taip pat jis tankiausiai lankomas turistų ištisus metus, jo Senamiestis įrašytas į UNESCO paveldo sąrašą, todėl nekilnojamojo turto kainos yra aukščiausios Lietuvoje. Prestižinės Vilniaus miesto gatvės – tai Gedimino pr., Didžioji, Vokiečių, Aušros Vartų bei kitos gretimos gatvės ir gatvelės.



Ši zona apima pagrindines istorines Vilniaus miesto vietas – tai Rotušės bei Katedros aikštės ir kiti istoriniai paminklai. Žmonės noriai renkasi butus šioje vietoje, pirkėjai dažnai yra netipiniai, čia butus dažnai perka ir užsieniečiai.

Nagrinėjant atrinktų sandorių kainas pastebima tendencija, jog vidutinės 1 kv. m pardavimo kainos svyruoja nuo 6700 iki 7300 Lt/kv. m. Pagal išnagrinėtus sandorius matyti, jog patraukliausi buvo nuo 50 iki 100 kv. m ploto butai, t. y. jų nupirkta daugiausiai.



Kauno miestas – tai antras pagal dydį miestas Lietuvoje, dažnai tituluojamas kaip pramonės sostinė, dėl savo patogios padėties tarptautinių kelių atžvilgiu. Tai vangiai turistų lankomas miestas, turintis perpus mažesnį Senamiestį nei Vilnius, tačiau esantį vaizdingoje vietoje, dviejų upių santakoje.

Turto rinka Kauno mieste yra mažiausiai aktyvi lyginant su Vilniumi bei Klaipėda. Prestižinėse gatvėse įvyksta nedaug pirkimo – pardavimo sandorių. Čia pirkėjas dažniausiai yra vietinis gyventojas. Aukštą kainą turi tik prabangūs apartamentai, esantys ypatingai geroje vietoje su geru vaizdu, dažnai naujos statybos name. Pagrindinė šios zonos gatvė – tai Laisvės alėja su prieigomis.



Didesnio kaip 100 kv. m ploto butai 2010-2011 metais šioje zonoje nebuvo parduoti, paklausiausi butai, kurių plotai tarp 50 ir 100 kv. m. Vidutinės butų 1 kv. m pardavimo kainos svyravo nuo 2900 iki 3400 Lt/kv. m.



Klaipėdos miestas – trečias pagal dydį Lietuvoje, naudojamas kaip neužšąlantis uostas, koridorius su gretimomis valstybėmis. Miestas turi vokiško palikimo Senamiestį, dažnai lankomą turistų, miestui daug žavesio suteikia prie pat esanti Baltijos jūra su smėlingais paplūdimiais. Būstą Senamiestyje renkasi ne tik vietiniai gyventojai, bet noriai perka ir užsieniečiai. Prestižinė miesto zona apima H. Manto ir I. Kanto gatves, su gretimomis gatvelėmis, ji išdėstyta Senamiesčio teritorijoje, abipus Danės upės, netoli uosto.



Ši zona lyginant su Vilniaus ir Kauno miesto prestižinėmis zonomis 2010-2011 metais buvo aktyviausia, joje įvyko beveik du kartus daugiau sandorių (butų senuose namuose). Mažiausiai buvo perkami didelio, virš 100 kv. m ploto, siekiantys butai. Vidutinės butų 1 kv. m pardavimo kainos 2010-2011 metais siekė nuo 3300 iki 3600 Lt/kv. m.



Kauno miesto prestižinių gatvių nekilnojamojo turto pardavimo kainos buvo apie 10 proc. mažesnės nei Klaipėdos Senamiestyje, bei 2,5 karto mažesnės nei Vilniuje. Klaipėdoje vidutinės 1 kv. m butų pardavimo kainos prestižinėse zonose buvo antros Lietuvoje, tačiau vis tiek beveik 2,5 karto mažesnės nei Vilniuje. Aukštas turto pardavimo kainas Vilniuje padėjo išlaikyti miesto ekonominis stabilumas, t. y. koncentruojama didžiausia darbo jėga Lietuvoje, miesto prestižas tarptautiniu bei Lietuvos mastu, istorinis miesto paveldas, dideli metiniai turistų srautai bei miesto kosmopolitiškumas, lengva naujakurių iš svetur adaptacija. Tai pagrindinės priežastis sukančios Vilniaus Senamiesčio nekilnojamojo turto rinkos variklį. Kainos šioje zonoje net krizės laikotarpiu buvo paveiktos mažiausiai bei ateityje turėtų išlikti stabilios, todėl šios gatvės išliks patrauklios ir mėgstamos investuotojų.

Ignas Meškauskas
Vertintojas / Konsultantas
mob. tel. +370 674 81699
el.p. ignas@centrokubas.lt



Peržiūrų skaičius: 5508
- 0

Apklausa

Kaip keisis būsto kainos didžiuosiuose miestuose 2016?
Kils daugiau nei 5% (0%)
Kils iki 5% (25%)
Nesikeis (0%)
Kris iki 5% (25%)
Kris daugiau nei 5% (25%)
Neturiu nuomonės (25%)

Viso balsavo: 4
Visos apklausos

Dienoraščiai

12-27 11:50 SauleJakim
Juratecity.lt - Nekiln...
05-26 01:56 MatasM
NTzemelapis.lt...
02-06 21:51 MatasM
LNTPA konferencija - a...
01-14 08:43 MatasM
2014 pradžia...
12-11 12:33 MatasM
Naujas verslo centrų b...

(c) UAB "NT spekuliantai"                             Tinklalapio taisyklės Kontaktai

Sprendimas: adme
CMS: easywebmanager