LT EN
Slaptažodžio priminimas Registracija

Mūsų vartotojai

Straipsniai

2010-01-11 - Lietuva – tarp infliacijos „lyderių“ Europos Sąjungoje (MatasM)


Nepaisant jau įsibėgėjusios mėnesinės defliacijos, Lietuva užbaigė praėjusius metus su vienu aukščiausių metinės infliacijos rodikliu Europoje ir, matyti, užims antrą vietą (po Rumunijos) tarp ES šalių.

Kaip ir prognozavome, Lietuva bus viena nedaugelių ES valstybių išvengusių metinės defliacijos šios ekonominės suirutės laikotarpiu. ES pamažu jau pradėjo fiksuoti tam tikrų kainų didėjimą – išankstiniais skaičiavimais gruodį bendras euro zonos SVKI rodiklis buvo aukščiausias per pastaruosius kelis mėnesius (0,9 proc.), tačiau vis tiek gerokai atsiliko nuo siektino 2 proc. infliacijos dydžio. Tikėtina, kad kainų didėjimo procesas tęsis ir šiemet, kartu su akomponuojančiais labiau optimistiniais nei pernai rodikliais. Tą rodo ir atkakliai kopianti į viršų naftos kaina, kurios dėka Lietuvos degalinėse 95 markės benzinas pabrango apie 5 proc. jau pirmosiomis šių metų savaitėmis.
Akivaizdu, kad augant kainoms pasaulyje Lietuva importuos dalį šios infliacijos. Apie 28 proc. (kainų komisijos duomenimis) pabrangusia elektros energija gyventojams infliacija stumtels apie 0,6 proc. Netiesioginis efektas (dėl elektros pabrangimo įmonėms ir augančių gamybos kaštų) gali siekti dar apie 0,1-0,15 proc. punkto.

Kartu paėmus šie veiksniai sukuria nemenka postūmį kainų lygiui. Kitą vertus sumažėjęs vartojimas ir smukusi perkamoji galia apribos kainų didėjimą ir gali gerokai pakoreguoti įprastinio vartojimo krepšelio turinį. Tačiau vargu, ar šie pokyčiai galėtų atsverti kainas didinančius veiksnius artimiausiais mėnesiais. Taigi, deja, bet Lietuvos gyventojų perkamoji galia dar užprogramuota mažėjimui.

Jekaterina Rojaka
DnB NORD grupės vyr. ekonomistėPeržiūrų skaičius: 3310
- 5

Apklausa

Kaip keisis būsto kainos didžiuosiuose miestuose 2016?
Kils daugiau nei 5% (0%)
Kils iki 5% (33.33%)
Nesikeis (0%)
Kris iki 5% (33.33%)
Kris daugiau nei 5% (0%)
Neturiu nuomonės (33.33%)

Viso balsavo: 3
Visos apklausos

Dienoraščiai

12-27 11:50 SauleJakim
Juratecity.lt - Nekiln...
05-26 01:56 MatasM
NTzemelapis.lt...
02-06 21:51 MatasM
LNTPA konferencija - a...
01-14 08:43 MatasM
2014 pradžia...
12-11 12:33 MatasM
Naujas verslo centrų b...

(c) UAB "NT spekuliantai"                             Tinklalapio taisyklės Kontaktai

Sprendimas: adme
CMS: easywebmanager