LT EN
Slaptažodžio priminimas Registracija

Mūsų vartotojai

Straipsniai

2012-03-09 - Lietuvos laukia lėtesnis eksporto augimas (MatasM)


Naujausi tarptautinės prekybos duomenys rodo toliau lėtėjantį mūsų šalies eksporto augimą. Prekių pardavimo užsienyje apimtys sausį, lyginant su atitinkamu ankstesnių metų laikotarpiu, to meto kainomis padidėjo 13 proc. iki 5,6 mlrd. Lt. Praėjusių metų pradžioje metinis eksporto augimo rodiklis viršijo 50 proc., tačiau nuo to laiko jis palaipsniui mažėjo. Importo apimtys sausį, lyginant su praėjusių metų sausiu, padidėjo 12 proc. iki 6,4 mlrd. Lt. Prekybos balansas buvo neigiamas, tačiau deficitas nežymus – 0,8 mlrd. Lt.

2012 m. Lietuvos verslininkų pardavimai užsienyje turėtų augti, tačiau gerokai lėčiau nei pernai. Europos sąjungos, kuriai tenka apie 60 proc. mūsų šalies eksporto, ekonominė padėtis šiuo metu yra sudėtinga. Remiantis paskutiniais makroekonominiais rodikliais, pirmąjį šių metų ketvirtį ES bendrasis vidaus produktas turėtų šiek tiek smuktelėti, geriausiu atveju – nepajudėti iš vietos. ES pramonė nežymiai traukėsi jau 7 mėnesius iš eilės, o nedarbas sausį siekė rekordinius 10,1 proc.

Nevienareikšmės naujienos mus pasiekia ir iš Rytų. Dėl griežtesnės fiskalinės ir monetarinės politikos bei po devalvacijos sumažėjusios vartojamosios galios, šiemet, lyginant su 2011 m., turėtų gerokai sulėtėti vienos iš stambiausių mūsų šalies prekybos partnerių, Baltarusijos, ūkio plėtra, o eksportą į šią šalį apsunkins ir atpigusi jos valiuta. Kiek pozityviau nuteikia dėl aukštų naftos kainų stiprėjančios Rusijos ekonominės pozicijos. Šiai šaliai pernai teko 17 proc. Lietuvos eksporto. Mūsų šalies importas pastaruoju metu kilo dėl sparčiai augusios vidaus rinkos bei stipriai pakilusių energetinių produktų, dujų ir automobilių kuro, kainų. Nors prekybos deficitas besivystančiai valstybei, tokiai kaip Lietuva, savaime nėra blogas dalykas, jis turėtų susidarytų dėl investicinių prekių importo. Pastarasis pernai išaugo net trečdaliu, tačiau dar pastebimai atsiliko nuo 2007 m. – 2008 m. lygio. ir nėra pakankamai aukštas. Deja, dėl sudėtingos padėtis ES ir neaiškių regiono augimo perspektyvų Lietuvos pramonė nėra linkusi investuoti į gamybos plėtrą.

Remiantis paskutinėmis prognozėmis, šiemet šalių, į kurias pernai eksportavome, ūkiai augs pastebimai lėčiau nei 2011. Kadangi menkai tikėtina, kad mūsų šalies verslininkai per metus radikaliai pakeis prekybos geografiją, lietuviška produkcija 2012 m. bus parduodama lėčiau augančiose rinkose, tad ir eksporto plėtros tempas bus gerokai kuklesnis nei pernai buvę 13 proc., skaičiuojant palyginamosiomis kainomis. Net ir dvigubai žemesnis rodiklis 2012 m. turėtų būti vertinamas kaip neblogas.

Mindaugas Jurgelis
Analitikas
Ekonominių tyrimų padalinysPeržiūrų skaičius: 3018
- 0

Apklausa

Kaip keisis būsto kainos didžiuosiuose miestuose 2016?
Kils daugiau nei 5% (0%)
Kils iki 5% (33.33%)
Nesikeis (0%)
Kris iki 5% (33.33%)
Kris daugiau nei 5% (0%)
Neturiu nuomonės (33.33%)

Viso balsavo: 3
Visos apklausos

Dienoraščiai

12-27 11:50 SauleJakim
Juratecity.lt - Nekiln...
05-26 01:56 MatasM
NTzemelapis.lt...
02-06 21:51 MatasM
LNTPA konferencija - a...
01-14 08:43 MatasM
2014 pradžia...
12-11 12:33 MatasM
Naujas verslo centrų b...

(c) UAB "NT spekuliantai"                             Tinklalapio taisyklės Kontaktai

Sprendimas: adme
CMS: easywebmanager