LT EN
Slaptažodžio priminimas Registracija

Mūsų vartotojai

Straipsniai

2010-11-18 - XXI-ojo amžiaus biuras: nuo cubicle iki coffice (Dainora)


Šį kartą apie komercines patalpas pakalbėsim ne pasiūlos, paklausos ar kainų aspektu. Visame pasaulyje tradicinė ofiso koncepcija sparčiai keičiasi – žingsnis po žingsnio nyksta takoskyra tarp darbo, namų ir laisvalaikio. Jei anksčiau darbo valandomis būtinai turėdavome sėdėti savo darbo vietose, dabar jau įmanoma įtikinti darbdavį leisti dirbti iš namų ar kelionėje. Tiesiog parsitempi darbinį laptopą namo ir gurkšnodamas arbatą siunti pasiūlymą klientui tiesiai iš savo virtuvės. Laisvai samdomi darbuotojai jau seniai įprato neoficiliais savo ofisais paversti vieną ar kitą kavinę. O ir pačios įmonės stengiasi biurus įrengti taip, kad kuo labiau primintų namus ir tuo pačiu paskatintų savo darbuotojus “pasėdėti“ malonioje aplinkoje ilgiau. Vystosi ir visiškai naujos biurų koncepcijos, bet apie jas truputį vėliau.

Cubicles – ofisų bendrabučiai

Ilgą laiką biuras buvo įsivaizduojamas tik kaip daugybės kabinetų ir kabinečiukų labirintas. Tačiau 7-ajame dešimtmetyje komercinių patalpų pasaulyje įvyko didysis perversmas: Intel pirmą kartą įrengė kubo formos izoliuotas darbo vietas – cubicles. Idėja sulaukė didelio pripažinimo ir įmonės pradėjo masiškai sekti Intel pavyzdžiu. Dideliuose miestuose, kur nuomos kainos milžiniškos, o bendrovės verslo modelis reikalauja būti įsikūrus prestižinėje vietoje A klasės biure, tokia koncepcija idealiai pasiteisino. Tiesiog padalini didelę patalpą į mažas kabinėles ir sukiši ten kiek tik telpa ofiso tarnautojų. Kambarėliai atskirti pertvaromis, taigi darbuotojai turi šiek tiek privatumo ir gali bendrauti su klientais pernelyg netrukdydami vieni kitiems. Tobulas sprendimas!



O vis dėlto, ofisų bendrabučių kultūra sulaukė nemažai kritikos. Garsieji Dilbert komiksai, Office Space filmas ir kiti pašiepė tokio darbo pasekmes: socialinė izoliacija, asmeninės erdvės trūkumas, žema motyvacija, sudėtingas informacijos dalijimasis. Smagumo dėlei verta pasiklausyti James Blunt dainos „You‘re beautiful“ parodijos, pavadintos „My cubicle“, kuri puikiai atspindi tokių ofisų koncepciją:



Atvirųjų ofisų era

Bendrabučio tipo biuras finansiniais ir verslo logikos aspektais buvo optimalus sprendimas. Vis dėlto, jis kėlė daug diskusijų dėl to, jog nepatenkina žmogiškojo faktoriaus poreikių. Be to, informacijos amžiuje greitas ir sklandus dalijimasis naujausiomis žiniomis tapo ypač svarbus. Tai suvokus, kaip Berlyno siena pradėjo griūti darbuotojus skiriančios pertvaros ir kai kai kurie kolegos turbūt pirmą kartą paspaudė rankas savo kaimynams.



Toks sprendimas, nors ir humaniškas, finansiškai nepasirodė labai palankus. Pašalinus pertvaras, pagerėjo garso akustika biure, ir jei anksčiau negirdėjai savo garsiai kalbančio kolegos už sienos, dabar reikėjo užsikimšti ausis tam, jog suprastum pašnekovą kitame laido gale. Taigi beliko patraukti darbo stalus toliau vieną nuo kito, o tai reiškė, kad gali prireikti nuomotis papildomas patalpas ir ten iškelti kokį bendroje erdvėje nebetelpantį departamentą.

Į darbą – kaip į šventę!

Atviras ofisas – puiku, bet kai kurios bendrovės siekia dar daugiau – paversti savo būstines antraisiais namais, kur norisi būti ir kur norisi sugrįžti. Tuomet biuro pasirinkimas tampa nebe taktinis sprendimas (kur mums šiuo metu labiausiai apsimoka nuomotis patalpas?), o ilgalaike investicija. Kruopščiai rengiami projektai su architektais, projektuojamos patalpos, kuriamas unikalus, bedrovės organizacinę kultūrą atspindintis interjeras. Vienas iš labiausiai aptarinėjamų inovatyvaus biuro pavyzdžių – Google būstinės visame pasaulyje. Kiekviename mieste įkurtas biuras yra vis kitoks ir turi tai šaliai būdingų simbolių. Vaizdai iš Stokholmo biuro:






Daugiau nuotraukų čia.

Tačiau Google nebuvo kūrybiško biuro pradininkai. Panašias idėjas bent jau 1998 metais buvo įgyvendinę IDEO, dizaino ir inovacijų konsultantai iš JAV. Nors vis dar dirbo dėžutėse, jie darbuotojus skatino keisti savo darbo vietas ir visą ofisą, kaip tik patinka. Taip atsirado žaidimų kambariai, pramogų zonos – juk geros idėjos gimsta bežaidžiant!



Lietuvoje ilgą laiką gyvavo kabinetiniai biurai. Isivaizduoju, kaip smagu turėjo būti sovietmečio biurokratams užsidaryti savo kambarėliuose ir skaityti apie naują dėdės Lenino paminklą Čeliabinske. Gaila, kad ir dabar, užėjęs į valdžios įstaigas turi prastuksenti keliolika durų, kol galų gale atrandi būtent tą kabinetą ir jame pasislėpusį tarnautoją, kurio reikia.

Verslo įmonės visgi gana greitai pasigavo atvirojo ofiso koncepciją, kuri ypač populiari informacinių technologijų, telekomunikacijų bendrovėse, reklamos agentūrose. Teisininkų kontoros ir bankai labiau linkę dirbti kabinetuose. Bene dažniausiai pasitaikantis modelis – didelės atviros erdvės departamentams su atskiru kabinetu departamento vadovui.

Dirbam atskirai, bet kartu

Viena iš naujesnių biuro koncepcijų, pastaruoju metu gana sparčiai plintanti pasaulyje, ir beje, jau atsiradusi Lietuvoje, yra Coworking. Tai ofisas, kuriame darbo vietas nuomojasi nepriklausomi specialistai - rašytojai, dizaineriai, konsultantai, kiti laisvai samdomi darbuotojai. Dirbant atsiskyrus namuose dažnai pritrūksta bendravimo, norisi pasidalinti savo atradimais ir aptarti kilusias idėjas. Taigi natūralu, kad Coworking praktika greitai populiarėja ir galima spėti, kad tokių biurų paklausa tik didės. Nesunku pastebėti, kad darbo rinka tampa vis lankstesnė, daugėja trumpalaikių, projektinių, nepilnos darbo dienos pasiūlymų, taigi auga ir laisvai samdomų specialistų skaičius. O kai kurie iš jų vietoj namų ar kavinės norės dirbti būtent Coworkingo biure. Verslo inkubatoriai, nors ir panašūs, atrodo ne visai atitinka Coworkingo modelį – juose neskatinamas neformalus bendravimas, panašūs tikslai ir vertybės, aktyvus bendradarbiavimas.

Lietuvoje neseniai įsikūrė Hub Vilnius, kuris siūlo rinktis tris nuomos variantus: „kėdė“, „stalas“ ir „po darbo“. Kėdės planas reiškia, jog sėdėsi prie bendro stalo su kitais „bendradarbiais“, o stalas – kad turėsi savo atskirą stalą bendroje erdvėje. Pasirinkusieji „Po darbo“ planą biure lankosi vakarais ir savaitgaliais. Tokio bendro biuro nariai dalijasi susitikimų salėmis, spausdintuvais, kopijavimo aparatais, virtuve ir kitaip privalumais – taupomi resursai ir kartu užtikrinama visavertė verslo veikla.




Coffice = kava + ofisas

Turbūt dar naujesnė koncepcija yra Coffice – coffe + office. Tai ne paprastos kavinės, į kurias nešiesi kompiuterį pasidarbuoti, pasimokyti ar šiaip panaršyti internete. Coffice – specialios kavinės (ar dar geriau – kavos namai), kuriose gali išsinuomoti staliuką ir darbuotis, o taip pat nuolat papildyti savo puodelį šviežia kava. Pasaulyje atsidaro vis daugiau tokių kavinių, vadinasi, paklausa yra. Viena iš jų:



Tokiame biure-kavinėje taip pat gali užsirezervuoti susitikimų kambarį, naudotis spausdintuvais ir kitais tradicinio ofiso privalumais.

Kas toliau?

Panašu, kad tradiciniai ofisai lieka solidžioms (ir ne mažiau nuobodžioms) įmonėms. Lankstesni ir inovatyvesni darbdaviai bando eiti Google pėdomis – juk jauki darbo vieta gana svarbus motyvacijos faktorius, ar ne? Kas norėtų dirbti rūsyje ar kabinete be langų?..

Kol pažangios bendrovės įrenginėja patrauklius biurus, vis didėjanti laisvai samdomų specialistų minia šturmuoja kavines. Ir atrodo, kad pilnesnių paslaugų paketų, tokių kaip coworking ir coffice, paklausa tik didės.

Laukiu komentarų:
Ar yra Lietuvoje ofisų su cubicles?
Kokiame biure geriausia dirbti?
Kur geriausia darbuotis – kabinete, kabinoje, atviroje erdvėje, kavinėje, namuose...?

Papildomi skaitiniai:
The Moral Life of Cubicles 
The Google Culture 
Coworking 



Peržiūrų skaičius: 10767
- 5

Komentarai

2010-11-18 14:52
MatasM
"Skaniai" perskaičiau :)
2010-11-20 20:12
KiauleVoras
Ačiū - buvo įdomu. Daugiau tokių straipsnkiukų!!!
2010-12-28 13:27
minde34

Išsamu, įdomu - svarbiausia naudinga.

Apklausa

Kaip keisis būsto kainos didžiuosiuose miestuose 2016?
Kils daugiau nei 5% (0%)
Kils iki 5% (25%)
Nesikeis (0%)
Kris iki 5% (25%)
Kris daugiau nei 5% (25%)
Neturiu nuomonės (25%)

Viso balsavo: 4
Visos apklausos

Dienoraščiai

12-27 11:50 SauleJakim
Juratecity.lt - Nekiln...
05-26 01:56 MatasM
NTzemelapis.lt...
02-06 21:51 MatasM
LNTPA konferencija - a...
01-14 08:43 MatasM
2014 pradžia...
12-11 12:33 MatasM
Naujas verslo centrų b...

(c) UAB "NT spekuliantai"                             Tinklalapio taisyklės Kontaktai

Sprendimas: adme
CMS: easywebmanager