LT EN
Slaptažodžio priminimas Registracija

Mūsų vartotojai

Straipsniai

2009-11-25 - „Swedbank“: Lietuvos gyventojų pajamos mažės dar mažiausiai metus (MatasM)


Giliausia asmeninių finansų duobė Lietuvos gyventojų laukia ateinančiais metais, kai vidutinis darbo užmokestis prieš mokesčius, palyginus su 2008 m. pabaiga, bus kritęs apie 250 litų. Krizės pasekmes 2010 metais kur kas stipriau pajus ir gaunantys socialines išmokas. Tokias prognozes pateikia „Swedbank“ analitikai ir Asmeninių finansų instituto specialistai. Jie pataria žmonėms pradėti planuoti būsimas išlaidas ilgesniam laikotarpiui ir taip sumažinti netikėtų svyravimų riziką.

Trečiąjį 2009 m. ketvirtį vidutinis darbo užmokestis prieš mokesčius Lietuvoje (išskyrus individualias įmones) sumažėjo 7,7 proc., palyginus su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu. Vidutinis darbo užmokestis „į rankas“ sumažėjo 6,1 proc., palyginus su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, o realaus darbo užmokesčio sumažėjimas, kuris skaičiuojamas įvertinus infliaciją, siekė 8,7 proc.

„Atlyginimų karpymo banga realiai dar tik pradeda įsibėgėti – iki šiol darbo užmokestis gana sparčiai mažėjo tik privačiame sektoriuje, tačiau trečiąjį metų ketvirtį šį procesą stebime ir valstybiniame sektoriuje. Artimiausius metus šis procesas tik įgaus pagreitį“, – sako „Swedbank“ analitikė Lina Vrubliauskienė.

„Swedbank“ Asmeninių finansų instituto specialistai prognozuoja, kad dugną darbo užmokesčio kritimas pasieks 2010 metų pabaigoje, kai vidutinis atlyginimas po mokesčių, skaičiuojama, bus apie 1485 litai – apie 170 litų mažiau nei 2008 metų pabaigoje.

„Šiemet vidutinis darbo užmokestis, lyginant su 2008 metais, manome, kris apie 10 proc. ir sieks apie 1560 litų „į rankas“. 2010 metais ši tendencija, tiesa, kiek lėčiau, bet tęsis, o kritimas sudarys dar apie 5 proc.“, – prognozuoja „Swedbank“ analitikė L. Vrubliauskienė.

„Kalbant absoliučiais skaičiais tai reiškia, kad vidutinis darbo užmokestis 2010 metais sudarys apie 1900 litų prieš mokesčius arba apie 1485 litus „į rankas“, – skaičiuoja „Swedbank“ Asmeninių finansų instituto vadovė Lietuvoje Odeta Čičkauskaitė-Bložienė.

Ekspertai prognozuoja, kad po truputį kilti vidutinis atlyginimas pradės 2011 metais, tačiau šis procesas bus labai lėtas.

„Ekonomikos nuosmukis ypač pablogino padėtį darbo rinkoje – nedarbo lygis Lietuvoje šiais ir kitais metais žymiai išaugs, dėl to nepajusime darbo jėgos trūkumo rinkoje, tuo pačiu atlygis sparčiai nedidės. Skaičiuojame, kad 2011 metais vidutinis darbo užmokestis „į rankas“ Lietuvoje sieks 1500 litų, tik šiek tiek daugiau nei blogiausiais – 2010-aisiais – metais“, – sako L. Vrubliauskienė.

Asmeninių finansų valdymo ekspertai taip pat pastebi, kad reali situacija žmonių piniginėse 2010 metais gali būti dar sudėtingesnė nei rodys oficialūs statistikos skaičiai.

„Manome, kad statistiniai darbo užmokesčio duomenys dėl didėjančio šešėlinės ekonomikos masto nevisiškai atspindi realią situaciją. Mažėjant oficialiam darbo užmokesčiui, atlyginimai „vokeliuose“ mažės dar labiau, todėl realios žmonių pajamos trauksis labiau nei tai atspindi statistika“, – sako O. Čičkauskaitė-Bložienė.

Antras svarbus faktorius, turėsiantis poveikį žmonių gyvenimo kokybei, pasak Asmeninių finansų instituto vadovės, yra tai, kad valstybė 2010 metais planuoja žymiai sumažinti socialines išmokas.

„Iki šiol socialinės išmokos – pirmiausia, pensijos, motinystės išmokos, nedarbo pašalpa – buvo savotiškas „saugus uostas“, leidęs išgyventi pirmuosius krizės metus. Tačiau dabar šios išmokos mažės ir, kaip planuojama, žymiai. Pavyzdžiui maksimalią nedarbo pašalpą planuojama sumažinti nuo 1041 iki 650 litų, senatvės pensijas norima vidutiniškai mažinti 5 proc. arba 40 litų, 10 proc., planuojama, mažės ir motinystės pašalpos. Visa tai atsilieps žmonių perkamajai galiai“, – sako O. Čičkauskaitė-Bložienė.

Pasak jos, galvodami apie artimiausią ateitį žmonės turėtų suvokti galimus neigiamus pokyčius darbo rinkoje ir neplanuoti savo išlaidų, remiantis šios dienos pajamomis.

„Net jei girdėti pranešimų apie krizės ar recesijos pabaigą JAV ar Vakarų Europoje, tai anaiptol nereiškia, kad vidutinis Lietuvos pilietis artimiausius metus ar dvejus tai pajus savo piniginėje. Todėl šiandien kaip niekada svarbu tiksliai susiskaičiuoti būsimas išlaidas. Manau, dabar yra pats laikas pereiti nuo mėnesio pajamų ir išlaidų skaičiavimo į metų finansų apskaitą, kaip tai daro daugelio išsivysčiusių ekonomikų valstybių gyventojai, įvertinantys ir metų atlyginimą, ir metų išlaidas. Toks skaičiavimas padeda įvertinti ilgesnę perspektyvą ir kartu išvengti su „sezoniniais svyravimais“ susijusių klaidų“, – sako O. Čičkauskaitė-Bložienė.Peržiūrų skaičius: 4262
- 5

Komentarai

2009-11-25 11:36
MatasM
Geras straipsnis! Esminė informacija pačiame gale.

"Pasak jos, galvodami apie artimiausią ateitį žmonės turėtų suvokti galimus neigiamus pokyčius darbo rinkoje ir neplanuoti savo išlaidų, remiantis šios dienos pajamomis.

„Net jei girdėti pranešimų apie krizės ar recesijos pabaigą JAV ar Vakarų Europoje, tai anaiptol nereiškia, kad vidutinis Lietuvos pilietis artimiausius metus ar dvejus tai pajus savo piniginėje. Todėl šiandien kaip niekada svarbu tiksliai susiskaičiuoti būsimas išlaidas. Manau, dabar yra pats laikas pereiti nuo mėnesio pajamų ir išlaidų skaičiavimo į metų finansų apskaitą, kaip tai daro daugelio išsivysčiusių ekonomikų valstybių gyventojai, įvertinantys ir metų atlyginimą, ir metų išlaidas. Toks skaičiavimas padeda įvertinti ilgesnę perspektyvą ir kartu išvengti su „sezoniniais svyravimais“ susijusių klaidų“, – sako O. Čičkauskaitė-Bložienė."

Apklausa

Kaip keisis būsto kainos didžiuosiuose miestuose 2016?
Kils daugiau nei 5% (0%)
Kils iki 5% (33.33%)
Nesikeis (0%)
Kris iki 5% (33.33%)
Kris daugiau nei 5% (0%)
Neturiu nuomonės (33.33%)

Viso balsavo: 3
Visos apklausos

Dienoraščiai

12-27 11:50 SauleJakim
Juratecity.lt - Nekiln...
05-26 01:56 MatasM
NTzemelapis.lt...
02-06 21:51 MatasM
LNTPA konferencija - a...
01-14 08:43 MatasM
2014 pradžia...
12-11 12:33 MatasM
Naujas verslo centrų b...

(c) UAB "NT spekuliantai"                             Tinklalapio taisyklės Kontaktai

Sprendimas: adme
CMS: easywebmanager