LT EN
Slaptažodžio priminimas Registracija

Mūsų vartotojai

Tyrimai

SEB - 2009 06 Lietuvos makroekonomikos apžvalga (MatasM)


http://www.seb.lt/pdf/lt/LMA36.pdf

Paspaudimai: 656
- 0

Komentarai

2009-06-24 00:17
MatasM
Deja neteko pabuvoti SEB makroekonomikos pristatyme, tad negirdėjau ką konkrečiai pasakojo p. Nausėda. Anyway, permetus akimis NT dalį, jau matau prie ko prisikabinti. Tam juk mes čia ir susirinkome – analizuoti :)

1. Buvo įvardintos 3 priežastys, kodėl kainos krenta ir kris toliau, tačiau tarp jų nėra paminėtas sugriežtėjęs bankų finansavimas. Juk gi natūralu – jei bankai skatina rinką pigiomis paskolomis, rinka pučiasi, auga, o užsukus kranelį – ji traukiasi. Va jum ir analitikų nešališkumas... Apie bankus arba gerai, arba nieko..

2. Paminėta, kad projektų plėtotojai meta kainas ir tai lemia kainų nuosmukį. Kainos nuriedėtų dar žemiau, jei bankai susitaikytų su nuostoliais ir leistų nuleisti kainų kartelę, nes panašu, kad daugelyje objektų savotiškas dugnas jau pasiektas, t.y. maksimaliai leistina bankų butų kainos riba. Tačiau SEB šūkis „Ar jau pasiektas kainų dugnas? NE!” leidžia daryti prielaidą, kad bankai visgi leis plėtotojams nuleisti pamažu kainas ir pradės fiksuoti nuostolius :)

3. SEB‘as teigia, kad plėtotojai nepaisė rizikos ir toliau statė daugiabučius, kai krizė jau buvo ant nosies. Tačiau palaukit mielieji – paklausa prieš pat krizę (2007 01-2007 06) mušė rekordus. Pasiūla vos spėjo pildytis, kad patenkintų rinkos žvėrišką poreikį būstui. Jei nebūtų plėtotojai siūlę rinkai naujų butų, per penkis mėnesiu pirminėje Vilniaus rinkoje nebebūtų likę laisvų butų. Tai spėkit kur būtų butų kainos atsidūrę? Kosmose! Būstas būtų deficitinė prekė, kainos žvėriškai užkilusios, privisę N+k spekuliantų. Man tada tikrai būtų įdomu, kaip būtų rinka judėjusi dabar prie ribotos pasiūlos, mažos paklausos ir blogų ekonomikos tendencijų.

4. Toliau rašoma apie naujos statybos butų pasiūlą Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje – 5.5-6 tūkst. Pagal NTspekuliantų gegužės menesio duomenis pasiūloje buvo ~4,4 tūkst. laisvų naujos statybos butų pirminėje rinkoje. Minimum 10% jų dings iš pasiūlos dėl sustabdytų statybų ar bankrotų (MINIMUM). O naujų objektų, tikėtina, nelabai atsiras prie tokių rinkos sąlygų. Taigi, gal ne taip ir baisu.

5. SEB‘as duoda suprasti, kad butų pristatyta keliams metams į priekį prie dabartinės paklausos. Ir kad kažkokio rinkos rimtesnio judesio nereiktų tikėtis. Tačiau rinka pradės judėti tikrai anksčiau, nei pasiūla visiškai išsisems. Nes pirkėjai pirmiausia išgraibsto geriausius butus objektuose ir palieka nepatrauklius variantus, kurie taps visišku nelikvidu. Tad patrauklesnių variantų paklausa padidės, galimas daiktas ir neišvengiamai atsiras naujų statybų, tik jau iš nuosavų lėšų ar pritraukto kapitalo iš svetur. Va Jums ir sąmokslo teorija.

Tiek pastabų iš manęs apie NT sektorių. Vėliau gal panagrinėsime ir makro ekonomikos dalį :)
2009-06-24 00:21
MatasM
Beje, čia komentavau jų paruoštą prezentaciją apžvalgai, kurią galite rasti ČIA.

Apklausa

Kaip keisis būsto kainos didžiuosiuose miestuose 2016?
Kils daugiau nei 5% (0%)
Kils iki 5% (33.33%)
Nesikeis (0%)
Kris iki 5% (33.33%)
Kris daugiau nei 5% (0%)
Neturiu nuomonės (33.33%)

Viso balsavo: 3
Visos apklausos

Dienoraščiai

12-27 11:50 SauleJakim
Juratecity.lt - Nekiln...
05-26 01:56 MatasM
NTzemelapis.lt...
02-06 21:51 MatasM
LNTPA konferencija - a...
01-14 08:43 MatasM
2014 pradžia...
12-11 12:33 MatasM
Naujas verslo centrų b...

(c) UAB "NT spekuliantai"                             Tinklalapio taisyklės Kontaktai

Sprendimas: adme
CMS: easywebmanager